неділя, 22 червня 2025 р.

Нехай правда панує. Бр. Петро Куркєвіч, OFM Cap

 


Ісус підносить очі до неба і молиться. Мученики в часи найбільших страждань часто підносили свої очі до неба. І так, в той самий час, коли розривали їхні тіла, вони підносили очі до неба, щоб не вдивлятися в своє тіло, так страшно стражденне і те, яке поступово вже втрачали. Не дивились також на тих, хто здійснював катування та на цинізм жорстокосердих. Але мали погляд, який відвертав їх від світу, намагаючись з’єднатися з Богом.

Такий погляд і ті слова Ісуса до неба і до Отця є доброю метафорою молитви, яка вказувала на її суть. Залишити себе, відпустити ситуацію і світ та єднатися з Богом. І через слово, розмову, і через погляд очей, через усі рецептори, через усіляку владу.

Важливо, щоб ми якомога частіше підносили очі, і уста, і вуха, і серця вгору.

А потім наступна велика ідея: «Отче святий, візьми їх в Твоє імя». Можливо, саме в цьому реченні, іменем Бога є і те «Отче», і «Святий». Тобто, «Отче, тримай їх в стосунках синівських, стосунках дітей, стосунках, які я маю з тобою, аби були одним, як ми». А одночасно «Тримай їх у твоїй святості». Бо твоїм першим іменем є «Отець», а іменем другим – «Святий».

Є дитинство боже і дорослість божа.

Діти щодо Отця, а щодо отцівської святості, тобто духа – партнери і партнерки. Але це все може вчинити Отець. І тому Ісус просить, щоб взяв, зберіг.

В іншому місці йдеться «Захисти від зла», а ще в іншому: «Вчини, щоб радість мали». І, зрештою, вкінці: «Освяти їх».

Тільки Бог може нас освятити, впровадити у радість, захистити від зла, зберегти.

Тому маємо молитися.

Є благодаті, про які не потрібно просити. Це благодать відкуплення. Чи просили ми чи ні, чи були приятелями Бога чи ні, Бог і так, зсилаючи свого сина відкупив цілий всесвіт і людство. Про ту благодать і благодать церкви, як наслідок такої благодаті, не треба просити, бо Бог її зреалізує, хочемо того чи ні.

Але щоб відкуплення дісталося нас і стало нашим усправедливенням, а потім освяченням, і було з нами аж до нашого спасіння, про це треба просити. Бо можемо тієї благодаті не отримати або не вміти нею скористатися. Тому треба про це молитись. Як Ісус молився про нас.

Наступною дійсністю є єдність. Вона опирається на стосунках з Отцем і на Його святості.

А потім Ісус говорить про Слово: «Передав Твоє Слово». А потім говорить про правду.

Тому не йдеться про єдність як про нестачу конфліктів. Тільки йдеться про єдність, яка говорить: "Хай будуть між нами конфлікти та непорозуміння, це така сама дійсність, як виснаження, втома чи старіння. Не вберегтися від непорозумінь. Але конфлікти, спори, інші різноманітні неспільні погляди між нами Це нормально". 

Цього не буде в небі, але мусить бути на землі. Бо це те прокляття, це шкода після первородного гріха, зіпсутої нашої природи..

Але якщо ми будемо мати захоплення правдою, любов до слова, але не нашого, не нашої концепції, а концепції Бога, волі Бога, а не нашої (бо якщо хтось з нас сконцентрується на власній концепції – це кінець), будемо шукати правду об’явлену чи правду, яка дійшла до нас в створінні, якщо приймемо рішення зосередитись на слові Бога, концепції, філософії життя Бога, то рано чи пізно, зустрінемося в єдності.

І я б сказав, що якщо б не це нас єднало, то краще б нас бути в поділах схизматичних. Принаймні те, що всередині, нехай проявить себе назовні. Нехай буде внутрішнє «нє», і зовнішнє «нє».   

Найгірше коли є внутрішнє «нє», бо не шукаємо того самого, а назовні «ніби так». Ісус не сказав: «Так-Ні», але «Так-Так» - «Ні-Ні».

Якщо не шукаємо того самого, тобто, правди, але шукаємо своєї вигоди, то хай та різниця між нами проявляється ворожістю назовні. Ворожість до правди всередині нехай проявиться відсутністю єдності та усмішки.

Але якщо нас єднає внутрішнє «Так» на правду, на слово, на Отця і на святість, то нехай це проявиться назовні в єдності.

Бог хоче такої єдності. 

Метою Бога навіть не є правда. Метою не є навіть святість, і навіть не є метою Отець. Лише метою для всіх нас є єдність – тобто, родина Божа. Така мета Бога.

Він як Отець готовий страждати, віддаючи свого сина на смерть, щоб допровадити нас через Слово, правду і святість до родинної спільноти, єдності, того великого «Ми».

Інша справа, що тих, хто так захоче жити, світ зненавидить.

Світ є під владою чорта. Чорт нас ненавидить з кількох причин. Одна з них – заздрість, що ми маємо шанс дійти до такої єдності, а він уже ні. І до тієї святості, а він вже ні. І до тієї правди, до Христа, а він вже ні. І до того Отця в небі, а він вже ні.

Чорт, сатана, люцифер не дійде вже ні до єдності, і біси не дійдуть. Вони не досягнуть ані єдності небесної, ані досконалості чеснот, святості, аксіології. Не досягнуть шляхетності людської.

Світ, який живе за законами чорта, тобто не за законом правди, а за законом брехні. І не задля єдності, а заради афірмації себе самого, не задля чеснот, а задля пихи. 

Такий світ не може бути з нами в єдності, тому буде з нами конкурувати, порівнювати, контрастувати, намагатися нас знищити чи то із заздрості чи з ненависті, чи зі страху, що погано живе. Ніхто не хоче, щоб в селі хтось інший доносив їм усвідомлення, що живуть кепсько. Не хочуть бачити нікого, хто тішиться радістю божою. Бо вони ті радість та мир не можуть віднайти. Лякаючись та засмучуючись будуть заздрити тим, хто живе в Бозі і в правді, в аксіології, і усім цим тішаться – з того Отця, святості та аксіології, з тієї єдності, спільноти, правди, дій на усю вічність, з того всього, що Бог робить для нас.

Адже в тій контемпляції Бог так нас забезпечує, так про нас піклується, так перебуває з нами, береже та освячує. І з цього народжується мир серця, відчуття безпеки і радість.

Тому не мусимо ходити до ресторану і пити алкоголь – бо маємо радість з Бога. Мусимо йти до церкви, але не обов’язково до кнайпи, мусимо пити кров і духа Бога, і не обов’язково алкоголь. Вони мусять. Бо лише під градусом здатні забути про свій страх і смуток. А ми якщо вже є в тих цінностях і дусі, маємо мир і радість які зростають в нас. Шалом і Хайре.

Якщо навіть ідемо до кнайпи, то це цінність додана, але не необхідна. Ідемо радісні, а з’їдаючи там морозиво і випиваючи винця стаємо ще більш радісними. Чому ні.

Ми миролюбиві. не хочемо ні з ким воювати. але так як світ часом хоче нас знищити, мусимо втікати, а часом дати здачі. То вони хочуть битися, а не ми. Але ми є змушені до такої боротьби. Не ми є агресивні, то вони є агресорами і катами. Ми мусимо стати жертвами і боронитися. Але мусимо боротися. Не як аміші, втікаючи до 18-го століття, які їздять на бричках на конях. Бо Ісус не каже до Отця: "Не прошу", не каже, що просить, щоб нас Бог забрав зі світу, але маємо жити тут, в світі. Але каже: "Прошу, щоб захистив їх від злого". 

Маємо пити, але не входити в зло. Маємо займатися сексом, але не входити в гріх. Маємо пліткувати політично, сваритися, але не входити в гріх. Маємо навіть битися, але ніколи не входити в ненависть. 

Павло це підкреслив: "Прийдуть вовки, зрадливі з-посеред вас". Придуть як вовки в овечій шкірі. Тому чувайте.  

Йо. 17.11б-19

Вроцлав, 4 червня 2025.

пʼятниця, 13 червня 2025 р.

Якщо без приятелів нема життя, то це добре. Бр. Петро Куркєвіч OFM Cap

Ті, що супроводжували Павла, допровадили його до Афін. Тобто, місцеві, локальні – і поїхали.

Павло залишився сам…

Я також працював у багатьох країнах, і коли залишався сам, погано себе почував. Напевно, тому Павло дав їм наказ, щоб повідомили Силаса і Тимотея, щоб ті швидко приєдналися до нього. Якщо йому йдеться тільки про особистий комфорт чи про допомогу в справі проголошення, то це ще трохи слабеньке. Але якщо йдеться не лише про створення собі більшого комфорту, сміливості, але також про те, щоб без приятелів нема життя, то це вже добре, це мило.

Чи маєте таких?

Такого Силаса і Тимотея? Це, звичайно, благодать. Але ця благодать трохи відповідає на наші потреби – залежить чи ми є замкнутими, чи відкритими. Бо добре мати таких приятелів.

І добре разом нести тягарі та ділити успіхи або поразки.

Ми бачимо, що чекаючи на них Павло жодним дискомфортам не піддається, атакує сам цивілізацію еллінську. Ми б її назвали латинською цивілізацією. Бо вона, зрештою, вийшла з Риму. Але то була така мішанка цивілізацій Греції, Риму та інших культур, тобто елліністична.

І Павло каже тим людям, що прийшов проголошувати Бога, який для них незнаний. І питає – чи може його проголошувати. Чи можна проголошувати Бога, який є не до кінця зрозумілий, вище нашої фантазії, уяви, трансцендентний? – Можна.

Наш Бог є Богом, який обявляється.

Він залишається таємничим, але в більшій мірі є таємничим не в тому, яким є, бо це обявив, але в тому більшому, яким є.

Бо який є більш-менш знаємо: є дружній, а не як Зевс чи Аллах чи божества Індуїзму трохи менш дружні; є Богом дуже дружній аж по віддання свого Сина і свого Духа; є таким Богом, що якби була така потреба, необхідність і можливість, готовий навіки і назавжди померти аби ми жили. Це щось таке, що важко уявити.

В будь-якому випадку ці пояснення, яким є Бог, ми всі знаємо. Тобто, чесноти знаємо, його риси дуже позитивні.

Але Він є таємничим, і в тому сенсі говоримо про так звану негативну теологію, як в догматиці, так і в містиці, є Богом таємничим настільки, що наче приховується від нас. Але не в чеснотах, хіба може не обявив нас усіх чеснот – як питання святості Бога, коли не знаємо до кінця про що йдеться, це не лише питання моральне, але, можливо, є приховані в цьому інші речі. Тут є питання інакшості. Що Бог є святим, іншим. Можуть бути і інші речі, які ще нам не обявлені...

Але знаючи Бога, то він швидше обявив усе.

Бог щирий, відкритий, Бог є як людина, яка є відкритою.

Яка не приховує якихось стріл грізних чи інших, але швидше показує все. В скромності, але показує.

Однак Бог є таємничим в тому, що хоч знаємо, який є добрий, ще не знаємо, який ду-уже добрий, як ду-у-у-у-уже добрий. Або як ду-у-у-у-у-у-у-у-у-же добрий.

Він не є настільки добрий, як моя бабця Анастасія. Він не є в 5 разів добріший, не є в тисячі разів добріший, але в плюс безкінечність разів добріший.

Це переходить всяку уяву. В цьому є таємниця.

В будь-якому випадку Бог не є таємничим. Бо хоче входити в інтеракції, в відносини. А з іншого боку, залишиться, і найбільш ймовірно навіть у вічності залишиться завжди таємничим. А через те таким, якого завжди будемо наново пізнавати і це буде постійна пригода.

Постійне приємне здивування, неочікуване. Нуль нудьги.

А потім Павло каже, що той таємничий Бог є дуже близько нас. Як океан близько до риби. Завжди нас оточує, торкається, цілує, пестить. Часом то масаж твердіший. Але повний дружелюбності. Як лоно матері. В Ньому живемо, рухаємося, існуємо.

Ми є з Його роду.

Тобто, навіть аналізуючи нашу природу, можемо, екстраполюючи певні чесноти, можемо відносити їх до Бога, бо з його роду походимо. На Його подобу. Він є особою, чи метаособою, і ми є особами. Не так, як звірі чи рослини.

*** Діяльність Павла ***

І тому тут Павло критикує божества Олімпу. Стоячи на ареопазі критикує акрополь, гору, яку видно, на якій поклонялися іншим богам. Критикує всіх богів, окрім цього одного – і це критика, яку він чув від філософів, діючих впродовж 400 років. Філософія грецька ще за часів Сократа та до Сократа, і вже пізніших часів, також критикувала віру в багато богів, політеїзм. Бог не може бути обмеженим та жити в камінному будинку. Не може бути одним з багатьох богів. Бо бог – це нескінченність. Тому немає простору та горизонту для іншого бога.

Християнству дуже сприяла філософія грецька на рівні апостольському. Це не погано, що ми подружилися з філософією Аристотеля і Платона.

Коли Павло доходить до християнства і каже їм дуже обережно, ще не  кажучи, що Христос є Богом і що Бог вирішив запрошувати всіх до навернення, посилаючи людину. Не каже: посилаючи Сина – бо вони могли б відчитати, що посилає ще одного, хто є теж богом, і для них це було надто складно зрозуміти, могли заплутатись. Каже обережно: той незнаний Бог кличе вас до навернення. З політеїзму до монотеїзму.

І потім цей Бог виявиться дуже складним з точки зору динаміки любові. Бо творить три осередки любові – три особи.

Вони не зрозуміли і взяли на кпини. Але це не діло. Так не чинять інтелектуали. Бо інтелектуалом не є людина, яка має вищу освіту, ерудована, але при цьому піддається схемам та обмеженням і вважає, що вже пізнав усе, який задирає носа, дивиться на інших з погордою, не допитується, не пробує досліджувати, робити аудит своїх та чужих поглядів. Яким правом висміюють Павла?

Приходить людина, яка говорить їм іншу теорію аніж Платон. Чому Платон, а не Павло? Який раціональний аргумент, що Платон – так, а Павло – ні? Бо в Платона немає воскресіння тіла, в нього тіло зле, тіло належить відкинути. Чому? На якій підставі? Які аргументи за Платоном проти Павла? Вони не пробували досліджувати це. Не були зацікавлені послухати критику Платона?

Обурююся з цього. Бо це постійно повторюється. Навіть люди інтелігентні намагаються висміяти, замість придивитися. Хочуть відвертати очі, крутити головою, надиматися, кпинити, аніж дискутувати всерйоз.

І це бачимо в політиці, яка чинить стандарти. Бо ж політики це як вихователі народу. Але вони стандартизують. І стандартизують дуже на низькому рівні.

В контексті сучасних виборів в Польщі – я особисто ніколи не змінюю базових поглядів. В деталях можу щось там відкривати. Але не змінював, і проголошував завжди це.

Однак є такі політики, які в залежності від коньюнктури або кажуть так, або собі суперечать, постійно при цьому брешучи. Бо через якийсь час знову говорять інакше, і знову. І це діаметрально протилежна постава. Але це не походить з пошуку правда, але походить з вітру коньюнктури.  Це брехуни. По цьому можна розпізнати брехливу та негідну людину – що змінює погляди, а потім повертається до старих, а потім знову змінює, в залежності від того, що актуальне. Не правда його цікавить, але его. Це погана людина.

Повертаючись до Павла – частина людей послухала і повірила. І так тоді повстає в Афінах перший район християнський. І жінка на імя Дамаріс. Ці люди слухали уважно і не мали упереджень. Не трималися авторитету Платона. І ви не тримайтесь жодних авторитетів, але досліджуйте авторитети. Поки не знайдете кращих аргументів, тримайтеся авторитетів. Але будьте готовими знайти кращі аргументи.

Мусите іти за аргументами, а не за авторитетами. Бо авторитет може в чомусь помилятись.

Я іду за авторитетом Рацінгера. Але не в усьому. В питанні авторитетів не зосереджуйся, а розосереджуйся. Мусите бути академіками. Людьми університету. А не лише побожними людьми. 

пʼятниця, 6 червня 2025 р.

Хто в хаті головний: брат Петро Куркєвіч OFM Cap

 

Завжди є так, що коли маєте конфлікт з дружиною, конфлікт з собою, конфлікт з дітьми, конфлікт з батьками, швидше за все він показує вам проблему, дилему для вирішення. Не йдеться про те, щоб одразу битися. Але дискутувати, зважувати.

Я колись, як молодий священик навчав дещо патріархально. Що головою родини є чоловік. Ну і, в принципі, так є. Але не чоловік керує. Голова не для того, щоб керувати. Голова є для того, щоб приймати рішення. Але не голова має керувати. Голова в родині є для того, щоб розпізнати правду.

Це правда має керувати вами, вашими родинами, або вашою самотністю. І йдеться про те, що керує не батько, тим більше не мама, але що керує правда.

Має знати ваш 5-річний син і 5-річна донечка, що вдома має бути щось таке як Собор Єрусалимський. Має бути вечірня дискусія. Часом колоквіум університетський. Дім не має бути домашньою церквою від початку. Дім від початку має бути домашнім університетом. З дискусіями. Де внук може сперечатися з дідусем, з татом. І не має вигравати той, хто більше важить, лише той, хто ближче правди. Хоч би йому було 5 років.

Часом той дім буде судом. Судом домашнім. Якщо дідусь завинив внукові, онук вносить позов. І ввечері вже не маємо університету, але будівлю суду. І якщо буде доведено вину внука, внук іде до банку, але якщо буде доведено вину дідуся, дідусь іде до банку та скидає сотню на рахунок онука.

І якщо твій син колись стане Папою, єпископом, президентом Польщі, премєром, ким завгодно, то не він має керувати, але правда – правда історична, правда обявлена, просто правда. А він як офіціант є для того, щоб створити умови, аби ця правда керувала. Правда має боронити себе сама.

Хрест говорить про те, що правда сама себе не захистить. Якби Йосип ариматейський пішов до Пилата та боронив правду, то фіналу можна було уникнути. Але так як він не був католиком в крові, був пасивним католиком, пішов до Пилата з двома днями запізнення. І вже було пізно.

Правда вже була розп’ятою, потоптаною. Правда ніколи не захистить себе сама. Бог захистить правду. Але есхатологічно – в житті вічному. Але тут – не обов’язково. Якщо, панове, не постараєтесь, і в костелі так буде, і в Польщі, і в світі – якщо ми це не зробимо, і Бог з нами, правда буде розп’ята в кожній дійсності. Але все починається з дому – університет і суд. І тільки після цього дім може стати домашньою церквою. Бо вже є пізнана і вшанована правда. Бо вже встановлена справедливість. І тоді молитву дому Бог прийме. І цей 5-річний малий знатиме, що, вочевидь, моїм батькам важливіше від їхнього капризу, їхнього інтересу та їхніх нервів є правда і справедливість. І разом торкаємося правди, аби запровадити її в життя і в справедливість. І тоді Бог приймає нашу жертву. А цей малий знає, що релігія і Бог має реальний вплив на його тата і мамусю.

Через те, що в наших родинах, церкві, суспільстві немає правди, люди ходять смутні, зламані, некреативні. Бо правда і справедливість відкривають шлях до радості. Бо ти коли живеш справедливо, усміхаєшся, стаєш творчим.